Sağlık turizmi hastaların hem koruyucu hem de tedavi edici sağlık hizmetlerini almak için yaptıkları sınır dışı hareketliliktir. Sağlık kuruluşlarının bu hizmeti verebilmeleri için sağlık turizmi yetki belgesine sahip olmaları gerekir. Sağlık turizmi yetki belgesi sağlık turizmi ile ilgilenen turizm acenteleri aracılığıyla, kamu özel ve üniversite hastanelerine, tıp merkezlerine, muayenehanelere, kliniklere, tüp bebek merkezlerine, fizik tedavi ve ağız ve diş sağlığı merkezlerine verilir.

Bu belgeyi almak için de sağlık kuruluşlarının belli özelliklere sahip olması gerekir. Bu şartlar sağlık kuruluşlarının izinlerinin alınması ve uluslararası sağlık tesisi belgesinin alınmasıdır.  Uluslararası sağlık turizmi belgesi almak için bir sağlık kuruluşu;

  • Yabancı hasta takip sistemi kullanmalıdır,
  • Hastaların bilgilendirilmesi için sistem ve altyapıya sahip olmalıdır,
  • Uluslararası sağlık turizmi birimi oluşturmalıdır.

Uluslararası Sağlık Turizmi İçin Gerekli Kriterler Nelerdir?

Birimde 2 kişi olması gerekir. Bunlardan biri doktor, diğeri ise yabancı dile hakim herhangi bir çalışan olmalıdır.  Uluslararası sağlık turizminde bir doktor uluslararası sağlık turizmi sorumlusu olarak görevlendirilmeli.  Doktorun iki yıl kamu ya da özel kuruluşlar olmak üzere en az beş yıl bu meslekte olması gerekir. Sorumlu dahil yabancı dil bilen 2 personel çalışır ve bu dillerden birinin İngilizce olması zorunludur. Ve lisans düzeyinde mütercim tercümanlık bölümünden mezun olduğuna dair belge gereklidir.

  • Sağlık kuruluşu kalite standartları değerlendirmesinden en az 85 puan almalıdır.
  • Sağlık tesisinin web sitesinde hastaların sağlık kuruluşunun web sitesinde doktorların öz geçmişi hakkında bilgi alabiliyor olması gerekir.
  • Hastanın bilgi alabileceği bir platforma sahip olması gerekir.
  • Hastane uluslararası sağlık turistine tüm seyahatini kapsayacak şekilde sigorta yaptırmalıdır.
  • Sağlık turistine seyahatin tüm adımları hakkında bilgi verilmesi gerekir.
  • Sağlık kuruluşlarının uluslararası yetki belgesine sahip en az 3 sağlık tesisi ile protokol imzaladığını belirtmesi gerekir.
  • Sağlık turistine almak istediği sağlık hizmetini sunabilecek sağlık tesisleri hakkında ayrıntılı bilgiyi verebilmesi gerekir.

Bu şartları tamamladıklarında uluslararası sağlık turizmi yetkinlik belgesi alabilirler. Ve uluslararası sağlık turizmi yapabiliyor hale gelirler. Tamamlamadıkları taktirde bu belgeyi alamaz ve sağlık turizmi yapamazlar.

Categories
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLETİŞİM

BİZİ TAKİP EDİN

KURUMSAL

Tüm hakları Saklıdır © 2021. ONDİ HEALTH bir ONDİ BİLİŞİM A.Ş. alt markasıdır.