SAĞLIK TURİZMİ

Türkiye'nin yükselen ihracat yıldızı sağlık turizmi hakkında ayrıntılı bilgileri sizin için derledik. Bu sayfada yer alan bilgiler işinizi görmedi mi? Bize ulaşın, sorularınızı yanıtlayalım.

louis-magnotti-27204-unsplash.jpg

3000 yıllık bir sektör

Sağlık turizmi; bireylerin herhangi bir tedavi, çözüm ve rahatlama amacıyla başka bir yere gitmesi eyleminin tam karşılığı. Peki sağlık turizmi kaç senedir yapılıyor biliyor musunuz? Muhtemelen 3000 yıl. Antik Yunan’dan günümüze insanlar şifa bulmak, estetik yaptırmak, tedavi hizmetlerinden faydalanmak için ülkeler, kıtalar değiştirir hale geldi. Belki de bundan 500 yıl sonra gezegenler değiştireceğiz. İşte bu süreçlerin tümünde, yükselen yıldız Türkiye’nin sağlık turizmi macerasında size tam destek sunabilmek için çalışıyoruz.

sağlık turizmi nedir?

Küreselleşen ve gelişen dünyada sağlık sektörü dünyanın farklı bölgelerinde farklı alanlarda gelişmiştir. Teknolojinin gelişmesiyle ulaşım imkânlarının çoğalması, ülkeler arasındaki işbirliğinin artmasıyla sağlık turizmi kavramı ortaya çıkmıştır ve bu kavramın önemi gün geçtikçe daha da artmaya devam eder. Sağlık Turizmi kısaca bireylerin tedavi hizmetlerini almak için başka ülkeye seyahat etmesi olarak açıklanabilir. Bu yolla farklı ülkelerden gelen hastalar ile sağlık sektörü gelişir ve bu seyahatler uluslararası sağlık amaçlı haraketliliği artırır. Sağlık kuruluşlarının daha da büyümesini sağlar.

Tedavi ücretlerinin yüksek olması, bekleme sürelerinin uzunluğu, hastaların daha iyi tedavi edilmek istemeleri yurt dışında sağlık sektörünün daha az maliyetli ve kaliteli olması gibi etkenler hastaların tedavilerini yurtdışında yapmak istemelerine neden olur. Sağlık turizminin temel amacı sağlığını korumak isteyen ya da sağlığını yeniden kazanmak isteyen bireylerin tedavilerini başka ülkelerde yapılmasını sağlamaktır. Genel anlamıyla sağlık hizmeti almak için hastaların ikamet ettiği yerden başka bir yere tedavi için gitmesi olarak açıklanabilir.

kapsamı

Sağlık Turizmi; medikal turizm, termal sağlık turizmi, yaşlı turizmi ve engelli turizmi gibi dört ana kalemi barındıran komplike bir iştir. Tüm bunların yanında, özellikle medikal turizm; sağlık sorunları nedeniyle başka bir ülkeyi ziyaret etmekten ziyade estetik ameliyat dolayısıyla da ziyaretleri barındırır. Özellikle ülkemiz estetik ve kaplıca turizmi konusunda dünyanın önde gelen merkezlerini barındıran, gelişmiş ülkeler arasında yer alır. Bu bağlamda hem yukarıdaki başlıkları hem de diğer detayları sizinle paylaşacağız.

termal sağlık turizmi

Bedensel sağlık, ruhsal dinlenme için insan sağlığına olumlu katkısı bulunan fizik tedavi, egzersiz gibi daha örnekleri çoğaltılabilecek birçok tedavi çeşidinin doğal termal suların olduğu bölgede gerçekleştirilmesi termal sağlık turizmi olarak adlandırılır. Termal suların tedavi ve rehabilitasyon amaçlı kullanımı ve yararı günümüzde yaygınlaşmış ve önem verilen bir sektör haline gelmiştir. Yapılan araştırmalara göre; Amerika’da termal turizm için gelen turistlerin normal turistlerden ortalama %130 daha fazla harcama yaptığı ortaya çıkmıştır. Hem sektöre hem de hastalara faydası yadırganamaz niteliktedir.

medikal turizm

İnsanlar hastalandıklarında nerede yaşarsalar yaşasınlar, kültürel ortamları, ırkları farklı olsa da temel olarak kaliteli tedavi hizmeti almak isterler. Medikal turizm ise sağlık hizmeti almak isteyen bireylerin tedavi amacıyla başka ülkeye seyahat etmesi olarak açıklanabilir. Medikal turizm kavramı tamamen tıbbı bir tanımlamadır ve tedavi amacıyla yapılan sınır ötesi hareketliliği kapsar.

yaşlı turizmi

Sosyal aktivitelerle birlikte uzun süreli konaklamaları, ileri yaştan bireyler için düzenlenen gezi turlarını rehabilitasyon aktivitelerini, yaşlı bakım hizmetlerini kapsayan hizmetlere yaşlı turizmi adı verilir. Kronik hastalıkları olan bireyler, rehabilitasyon bakımı olarak adlandırılan ileri yaş grubundan olan insanları kapsayan hizmetler, palyatif yaşlı bakımı yani sağlık durumu ağır olan bireylere bakım gibi hizmetler yer alır. Sağlıklı yaşlı bakımı da bu hizmetlerden biridir.

engelli turizmi

Dezavantajlı grup olarak kabul edilen yaralanma ya da fiziksel zihinsel rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri duyuları ya da işlevleri kısıtlanan bireylere engelli adı verilir ve bu insanların turizm faaliyetlerine katılımı sınırlıdır. Fakat teknolojinin gelişmesiyle turizm alanlarında engelliler için imkânlar artmış ve bu da engelli turizmini doğurmuştur. Turizm faaliyetleri herkes için erişilebilir hale gelmiş, sadece engelli bireylere değil çocuklu ailelere, geçici bir süre için engelli insanların kolayca seyahat edebilmesi için geliştirilmiştir.

Sağlık turizmi danışmanlığı

Bizimle iletişime geçmek için birden fazla seçenek sunuyoruz. Bu üç iletişim kanalından bizimle iletişime geçerek hemen işletmenizi büyütmenin yollarını sorun.

İLETİŞİM

BİZİ TAKİP EDİN

KURUMSAL

Tüm hakları Saklıdır © 2021. ONDİ HEALTH bir ONDİ BİLİŞİM A.Ş. alt markasıdır.